تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بیوگرافی دکتر هادی انصاری تاجر"خیر"ایرانی-خادم ائمه اطهار(ع)وعتبات عالیات

  بیوگرافی دکتر هادی انصاری 
  دکتر هادی انصاری فرزند شهید بزرگوار حضرت آیت‌الله حاج‌ شیخ ‌احمد انصاری ‌قمی که یکی از محور‌ها و بازو‌های توانمند حوزه گرانسنگ نجف ‌اشرف بود و خدمات اجتماعی و انسان‌دوستانه او زبانزد خاص و عام بوده و یکی از پشتوانه‌های حوزه علمیه و مراجع عالیقدر آن هنگام نجف‌ اشرف بود، به شمار می‌آید. شهید بزرگوار آیت‌الله انصاری به همراه شهید آیت‌الله سید‌محمدباقر صدر و دیگر ستارگان شهید حوزه علمیه نجف اشرف، جان بر کف نهاده و به استقبال شهادت رفت و به دست مزدوران صدام ‌حسین به شهادت رسید. دکتر هادی انصاری پزشک، محقق، پژوهشگر و یکی از خدمتگزاران مردمی به شمار آمده و علاوه بر چهره درخشان پزشکی، کتاب‌های متعددی در زمینه تاریخ مکه مکرمه و مدینه منوره و دولت رسول خدا و جز این‌ها و اخیراً تاریخ سه جلدی عراق نوین را ترجمه و تحقیق کرده و به جامعه ایرانی تقدیم داشته است

  ***

  شهيد آيت الله شيخ احمد انصاري قمي(ره)

  شهید آیت الله شیخ احمد انصاری قمی

  ولادت
  آیت الله شیخ احمد انصاری قمی در سال ۱۲۹۷ شمسی در شهر قم بدنیا آمد. پدر وی شیخ محمد حسین قمی بود که در محله چهل اختران قم سکونت داشت و به زهد و تقوی مشهور و در میان مردم به « شیخ » معروف بود.
  وی چهارمین فرزند شیخ محمد حسین بود و فرزند بزرگ او شیخ مرتضی انصاری خطیب و سخنور نامی ایران در دهه ای و چهل و پنجاه شمسی می باشد.

  تحصیلات
  وی در کودکی پدر خود را از دست داد و در ۱۱ سالگی به همت برادر بزرگ خود به تحصیل مقدمات علم روی آورد. شوق او به آموختن وی را واداشت تا در سن ۱۷ سالگی بهمراه مادر خود به نجف اشرف هجرت کند. نخست برای زیارت به نجف مشرف شد لیکن آستانه امیرالمومنین او را به خود جذب نمود و مادر تنها به ایران باز گشت ، وی قصد اقامت دائمی را در نجف نمود و با جدیت تمام به تحصیل پرداخت بگونه ای که حتی برای فوت برخی عزیزان و فامیل نزدیک خود حاضر به ترک نجف نگردید.

  اساتید

  در این مدت از اساتید مشهور و معروف حوزه نجف از جمله مرحوم میرزا عبدالهادی شیرازی ، سید محمود شاهرودی سید محسن حکیم ـ و سید ابوالقاسم خوئی بهره ها برد.
  از دیگر اساتید ایشان مرحوم آیت الله حاج سید محمد روحانی است که بسیاری از دروس سطوح عالی حوزه را بهمراه برخی دیگر از معاریف حوزه همچون شهید سید محمد باقر صدر نزد ایشان تلمذ نمود و با شهید صدر و چند تن دیگر به مباحثه پرداختند.
  در میان این بزرگان رابطه بسیار نزدیکی با آیت الله العظمی خوئی برقرار نمود و از شاگردان بسیار نزدیک ایشان به حساب می آمد و این رابطه تا آخر ادامه یافت بگونه ای که طرف مشورت ایشان بود.

  فعالیتها
  آیت الله انصاری در کنار اشتغالات علمی و تدریس ، همت بسیار بلندی در انجام کارهای خیر و عالم المنفعه داشت و به علت روابط بسیار گسترده خود با بیوت مراجع تقلید و دیگران از چهره های صاحب نفوذ در امور اجتماعی حوزه علمیه و شهر نجف گردید و گره گشای بسیاری از مشکلات بشمار می آمد.
  در جریان حوادث ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ و واقعه مدرسه فیضیه ایشان نقش فعالی در نجف داشت و حوزه را به تعطیل کشانید و دیداری میان علما و مرجع وقت حضرت آیه الله حکیم در کوفه ترتیب داد و بعد از هجرت امام خمینی به نجف ارتباط نزدیکی با ایشان داشت .
  یکی از اقدامات ارزشمند وی به عهده گرفتن مسئولیت کمک رسانی به نزدیک به ۷۰۰ زندانی ایرانی در زندان شهر حله عراق بود. این افراد که معمولا زائران بودند که با عدم آگاهی از قوانین اقامتی عراق به تناوب در سالهای ۱۳۵۰ تا ۱۳۵۴ دستگیر و در زندان به سر می بردند به علت دور بودن از خانواده شرایط بسیار سختی را در زندان می گذراندند. به همت آیت الله انصاری و توافق مسئولین زندان شرایط مناسبی برای این افراد فراهم گردید و هزاران دینار عراقی صرف بهبود وضعیت معیشتی آنان گردید ، و در نهایت با اقدامات ایشان و گفتگو با مسئولین مربوط حکم عفو عمومی تمامی آنان صادر گردید و همگی در سال ۱۳۵۵ ش به ایران بازگردانده شدند .
  پس از به قدرت رسیدن صدام در سال ۱۳۵۸ که شرایط عراق بسیار سخت و حساس گردید ، و تهاجم همه جانبه ای برای شکستن قدرت حوزه علمیه نجف و مراجع تقلید آغاز گردید ، بسیاری از چهره های صاحب نفوذ حوزه تحت فشار قرار گرفتند و در این رابطه آیت الله انصاری از نخستین افرادی بود که مورد تعرض قرار گرفت ، و در چندین نوبت به اشکال گوناگون برای او مزاحمتهایی ایجاد شد. و در چند نوبت تهدید به اخراج از عراق گردید که با حمایت مرجعیت از ایشان موضوع موقتا منتفی گردید. ولی همچنان فشار بر ایشان ادامه داشت ، آیت الله انصاری قصد خروج از عراق را نمود. لیکن آیت الله خوئی صریحا به ایشان فرمود که بیرون رفتن شما از نجف حرام است و شما از ارکان حوزه علمیه بشمار می روید.

  شهادت
  در نیمه دوم سال ۱۳۵۹ رژیم عراق که در حال آمادگی برای تهاجم به جمهوری اسلامی ایران بود ، برای آماده سازی شرایط جنگ در فاصله کوتاهی اقدام به دستگیریهای گسترده ای در سطح حوزه علمیه نجف و علمای موثر دیگر شهرهای مهم عراق زد ، از آن جمله در نجف شهید آیه الله صدر را دستگیر و اعدام نمود و در همان زمان در نیمه شبی بیش از ۲۰ نفر از مامورین امنیتی به خانه آیت الله انصاری یورش برده و او را دستگیر و مستقیما به بغداد انتقال دادند ، و آزادی او را مشروط به همکاری و تایید آیه الله العظمی خوئی و حوزه نجف از رژیم صدام قرار دادند ، تاییدی که هرگز حوزه و مراجع آن حاضر به انجام آن نبودند.
  اقدامات فراوانی برای رهایی ایشان از زندان در داخل عراق و خارج آن از سوی سازمانهای بین المللی انجام گرفت لیکن بی نتیجه ماند و همواره رژیم صدام از پاسخگویی طفره می رفت
  سرانجام پس از سقوط رژیم صدام و گشوده شدن زندانها ، اثری از این عالم بزرگوار و دیگر علما و مومنین دستگیر شده بدست نیامد و مشخص شد همگی به دست جلادان آن رژیم خون آشام به شهادت رسیده اند.
  درود و سلام همیشگی خداوند بر آن ارواح طیبه باد که در راه حفظ اسلام و حوزه های علمیه از جان خود گذشتند.

  ***

   نقش تاجرایرانی"هادی انصاری"درافتتاح پروژه های عتبات عالیات

  پشت صحنه‌هایی از یک سفرمقدس/ از همراهی آیت الله جنتی تا افتتاح صحن حضرت فاطمه(ع) در نجف

  وبلاگ > انصاری، هادی - گزارشى از اقدامات انجام شده در ایام عید غدیر در عتبات عالیات

  روز دوشنبه بامداد ١٧ ذي الحجه به سوى نجف اشرف پرواز كرده وپس از زيارت آستان مبارك حضرت امير المومنين ع با گروهى از عزيزان شهردارى مشهد به رياست اقاى موسويان كه براى آذين شهر نجف واستقبال از عيد غدير با امكانات قابل توجه در اين راستا به نجف آمده واز دو هفته پيش كار خود را آغاز كرده بودند ، ديدار کردم. دراین راستا نيازها و كاستى هاى كار طرفين را گوش داده و موارد رفع رجوع گرديد.

  لازم به ياد آورى است كه شهر نجف اشرف امسال در آستانه عيد غدير حال وهواى ديگرى داشت و چراغانى و رنگ كردن جدول ها وستون هاى پياده روها و لامپ هاى رنگى وكاغذ رنگى ها خود نشان از حركتى تازه در اين شهر مى داد كه با پشتيبانى هاى توليت آن حجة الاسلام حبل المتين راهها هموار شد.

  اين چراغانى حتى در صحن مطهر ودرون حرم وآذين ضريح مطهر وروى آن مشهود بود.

  همراهی آیت الله جنتی در نجف

  سپس به همراه آية الله جنتى رييس خبرگان رهبرى كه از يك روز قبل به نجف مشرف شده و آرزوى ديدار از گنبد مطهر را داشت در آغاز به ديدار از كارگاه آبكارى خشت هاى گنبد رفته و مراحل كار و پيشرفت را ملاحظه نمودند. بدين منظور اقاى دكتر دولتى را نيز همراه داشتم تا اينكه اطلاعات گسترده ترى را در اختيار قرار دهند.

  سپس به ديدار از كارگاه ترميم خشت هاى گنبد بر بالاى بام صحن مطهر رفته و پس از آن لحظات زيبايي را در كنار گنبد مطهر سپرى كرده واز نزديك ايشان را در جريان روند پيشرفت كار قرار داديم.

  شب عيد غدير به ديدار مراجع عاليقدر نجف اشرف رفته وبا تك تك اين بزرگان در محيطى زيبا وساده سخن گفته وگاه به درد دل هاى اين مراجع از شرايط عراق و وضعيت فرهنگى مردم ، گوش فرا داديم. در اين ملاقات ها سعى بر اين بود كه بيشتر شنونده بوده واز نكات آنان بهره ورى گردد.

  در روز عيد غدير سه شنبه بامدادان در آغاز به زيارت مولى الموالى امير المومنين ع شتافته و در ميان هزاران زائر آن حضرت كه از روز پيش گروه گروه با خانواده هاى خود پيرامون صحن مطهر اطراق كرده تا اينكه اين روز بزرگ را درك كنند در ميان شعارى لبيك يا على و نيز بايعناك يا على گام به درون رواق وسپس حرم مطهر گذاشته وهمچون مورى در ميان خيل عاشقان وولايتمدرانش ، خود را به كنار ضريح رسانيده وپس از زيارت ، با آن بزرگ تجديد بيعت نموديم.

  در شب عيد غدير از آنجا كه بنا بود بخش ديگرى از صحن مطهر حضرت فاطمه ع افتتاح گردد، در فرصتى به اين صحن مشرف شده ونظاره گر عمليات شست رشو وآماده سازى اين فضا گرديدم.

  دکتر هادی انصاری در صحن حضرت فاطمه(ع)

  پس از زيارت به همراه توليت آستانه وجمعى از سرشناسان نجف وحوزه وبرخى از مسوولين ايرانى ودست اندر كاران ستاد باز سازى واستاندارزتهران آقاى مهندس هاشمى كه در هواپيما همراه بوديم ، به سوى صحن رفته وطى مراسمى زيبا دربهاى اين بخش به روى زائران علوى گشوده شد.

  سپس از آنجا كه ميزبان رييس ديوان وقف شيعه عراق بوديم ، با توليت آستانه ورييس بخش مزارات وتعدادى ديگر از مسوولين به بالاى بام صحن مطهر رفته واز مراحل پيشرفت كار نصب خشتها بازديد به عمل آمد. لازم به ياد آورى است كه تاكنون بيش از دو سوم كار نصب خشتها به پايان رسيده است. وخشت شماره ٧٧ از رديف ٤٢ را حجة الاسلام سيد علاء موسوى رييس وقف شيعه عراق موفق گرديد كه بر روى گنبد قرار دهد. به ترتيب هريك از افراد حاضر كه تنها هشت نفر اجازه بالارفتن به كنار گنبد را داشتند ، خشتى را بر آن نصب نمودند.

  از آنجا كه در حدود سه سال است پيرامون گنبد مطهر پوشانيده شده ومردم نجف اشرف كه هر روز عادت به ديدن گنبد حضرت را داشته وبه گفته مردم گنبد حضرت زندانى شده است ونيز زائران از ديدن اين گنبد با صفا محروم بودند ، ترتيبى اتخاذ گرديد كه پرده پيرامون گنبد در بخش هاى زيرين كه تقريبا عمليات نصب به پايان رسيده برداشته شود كه خود سر آغازى براى خوشحالى وجشن وسرور مردم باشد.

  پس از پايان اين مراسم كه در حدود ساعت ٨/٥ بامداد روز عيد غدير به پايان رسيد. دقايقى را به صورت دو نفرى با توليت آستانه در دفترش سپرى كرده وموفقيتهايش را به وى تبريك گفتم.

  آنگاه خود را آماده كرده و در معيت توليت آستانه در ساعت يازده پيش از ظهر براى حضور در مراسم افتتاح و پرده بردارى از پايان طلاكارى سه مناره يا گلدسته حرمين همامين كاظمين ، كه پس از حدود دوسال براى اولين بار اين مناره هاى آجرى آذين شده به كاشيكارى كه عمرى در حدود ١٨٠ سال داشته ، با خشتهاى طلا آذين شده كه اين عمليات از سوى ستاد بازسازى عتبات وبا نظارت مهندس پلارك وكريمى ونيز كار آقاى دكتر حسينى بود ، حركت كرديم.

  اين مراسم راس ساعت ٤/٥ بعد الظهر سه شنبه روز عيد غدير در صحن زيباى كاظمين با حضور توليت هاى اعتاب مقدسه عراق وديگر مزارات ونيز مسوولين دولتى وشخصيت هاى مذهبى وسرشناسان ومسوولين ستاد بازسازى وسفير ايران در عراق وجز اينها آغاز شد.
  پس ازاستفاده از سخنرانى برخى عزيزان ايرانى وعراقى وخواندن اشعارى به اين مناسبت ، راس ساعت شش بعد الظهر پس از نواخته شدن ساعت حرم مطهر ، با مراسمى زيبا ، پرده از مناره ها برداشته شد واشك شوق از ديدگان حاضرين به ويژه دست اندر كاران اين پروژه سرازير گرديد. لازم به ياد آورى است مجموع ارتفاع طلاكارى هر مناره ١٥ متر وده سانتيمتر است.

  همچنین در پى سفر توليت آستانه علوى به مشهد وسپس كاشان ، مقدارى گلاب غليظ شده كاشان براى شستشوى حرم مطهر به وسيله ايشان به نجف ارسال گرديد كه با پيشنهاد اينجانب ، براى اولين بار طى مراسمى زيبا ، عصر روز دوشنبه ودر شب عيد غدير با خالى كردن حرم مطهر حضرت براى ساعتى ، تمامى زمين وديوارها وضريح مطهر حضرت با گلاب شستشو داده شد كه با حضور برخى از مهمانان واز جمله آية الله جنتى صورت گرفت.
  اين مراسم براى اين بارگاه ومردم نجف تازگى داشت كه در تاريخ اين آستانه به ثبت رسيد وبنا شد كه اين مراسم در موقيت ها وتولدهى ويژه ادامه يابد.
  در همين هنگام مقدار گلاب مصرفى يك ساله آستانه از سوى نيكوكار سرشناس جناب حاج فرج الله معمارى تامين گرديد.

  روز چهارشنبه ١٩ ذي الحجه، زيارت از اعتاب مقدسه كربلا و ديدار با توليت هاى حرمين كربلا انجام شد. /یکشنبه 4 مهر 1395خبرآنلاین


  این مطلب تا کنون 87 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160246
 • بازدید امروز :182298
 • بازدید داخلی :18759
 • کاربران حاضر :244
 • رباتهای جستجوگر:329
 • همه حاضرین :573

تگ های برتر