تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

هنگام عطسه تان چه بکنیم

  هنگام عطسه تان چه بکنیم

  تصویر عطسه تان را بخورید، کر می شوید!

  در هنگام عطسه کردن حدود 40 هزار ذره با سرعت زیاد از بینی به بیرون رانده می شوند. این واکنش بدنی (عطسه) برای مثال می تواند توسط ذرات خاک به وجود آید؛ ذراتی که عصب داخل غشای مخاطی بینی را تحریک می کنند. این عصب پیام را به قسمت مربوط به عطسه در مغز می رساند.
  واکنش عطسه خود عملکرد خاصی دارد. با فشار زیادی که هوا از شش ها به بیرون رانده می شود، راه های تنفسی تمیز و پاک می شوند. این ذرات در غیر این صورت در شش ها می مانند.
  پژوهشگران بیمارستان تحقیقاتی ˈایزمیر آتاتورکˈ در ترکیه با انتشار مقاله ای اعلام کردند که هنگام عطسه با دهان نیمه باز، فشار در حفره بینی برای مدت کوتاهی به شدت افزایش می یابد.این فشار هم اندازه فشاری است که ماهیچه قلب یک بیمار فشار خون دارد آن هم در زمانی که ماهیچه های قلب دچار بیشترین انقباض هستند.
  علاوه بر خاک، فاکتورهای دیگری همچون نور هم می توانند ایجاد عطسه کنند. پژوهشگران گمان می برند که در هنگام نگاه به نور ارتباطی بین واکنش چشم و مرکز عطسه ایجاد می شود. به این معنا که محرک نور علاوه بر عصب چشم، عصب مربوط به عطسه را نیز تحریک می کند.
   

  برخی از پزشکان بر این باورند که از نظر بهداشتی بهتر است هنگام عطسه سوراخ های بینی را بسته نگه داشت اما متخصصان گوش و حلق و بینی در کشور آلمان می گویند هنگام عطسه نباید بینی را بسته نگه داشت زیرا این کار می تواند عواقبی خطرناک به همراه داشته باشد. آنان می گویند که با بینی باز عطسه کردن سالم تر است./خبرگزاری ایرنا

  تصویر عطسه تان را بخورید، کر می شوید!

  درهنگام عطسه کردن "ویروس"اینگونه پخش می شود
   
  %d8%b9%d8%b7%d8%b3%d9%87

   ***

  ويروس‌ها چگونه از راه هوا شما را آلوده مي‌كنند؟

   پژوهشگران در مقاله جديدي خاطرنشان كردند كه اگر ذره بزاق روي يک برگ کاغذ بنشيند، ويروس‌هاي درون آن مي‌توانند براي ساعت‌ها زنده بمانند و اگر اين ذره روي يک سطح فلزي يا پلاستيکي قرار بگيرد بازهم ويروس‌ها مي‌توانند براي مدت چند روز زنده بمانند.

   هنگامي که اين ذرات آلوده استنشاق مي‌شوند، در پشت گلو جايگزين مي‌شوند و ويروس‌هاي موجود در آنها سعي مي‌کنند تا به سلول‌هاي پوششي اين منطقه وارد شوند و شروع به تکثير کنند.

  ويروس در اين وضعيت ممکن است به عفونت منجر شود يا نشود. سيستم‌هاي دفاعي طبيعي بدن براي از بين‌ بردن عفونت‌ها طراحي شده‌اند و اينکه فردي بيمار مي‌شود يا نه، بستگي به اين دارد که چه تعداد از ويروس‌ها را استتشاق کرده باشد و نيز اينکه دستگاه ايمني فرد پيش از اين با اين ويروس برخورد داشته است يا نه.

  هنگامي که فردي بيمار مي‌شود، بدن سعي مي‌کند با توليد خلط به پاک کردن عفونت کمک کند. مقداري از اين خلط‌ بلعيده مي‌شود و ويروس را به معده مي‌رساند و در آنجا اگر مخاط معده در نتيجه اسيد معده آسيب ديده باشد، ويروس مي‌تواند به بدن داخل شود.

  به گفته پژوهشگران؛ برخي از ويروس‌ها در گلو باقي مي‌مانند و هنگام سرفه به بيرون پرتاب مي‌شوند، اين سرفه، خلط و ويروس‌هاي تکثيرشده جديد درون آن‌ را به بيرون بدن پرتاب مي‌کند و کل اين فرآيند از اول آغاز مي‌شود.

  به همين خاطر متخصصان همواره توصيه مي‌كنند كه به هنگام عطسه و سرفه حتما بايد فرد دستمالي را مقابل دهان و بيني خود قرار دهد و بعد از آن بلافاصله دستمال را دور بريزد تا ويروس وارد محيط نشود و ديگران را بيمار نكند. اما عطسه و سرفه چگونه باعث انتقال ويروس‌ها مي‌شوند؟ دانشمندان براي دنبال کردن سرفه از دستگاه‌هاي دقيقي استفاده مي‌کند که نشان مي‌دهد چه مقدار بزاق در جريان هر سرفه به بيرون پرتاب مي‌شود و به کجا مي‌رود.

  يک سرفه معمول با يک تنفس عميق شروع مي‌شود، ‌به دنبال هوا درون ريه‌ها فشرده مي‌شود و بعد يک فوران صدادار هوا که در کسري از ثانيه با فشار بيرون رانده مي‌شود.

  5768768765755

  يک سرفه متوسط انسان مي‌تواند حدود سه‌ چهارم يک بطري نوشابه دو ليتري را پرکند. هوا به صورت يک جريان سريع که تا چند متر به جلو مي‌رود، از ريه‌ها خارج مي‌شود. سرفه همچنين هزاران ذره ريز بزاق را به بيرون مي‌راند. حدود 30 هزار ذره بزاق در هر يک سرفه به بيرون رانده مي‌شود و برخي از آنها با سرعت 90 کيلومتر در ساعت از دهان خارج مي‌شوند.

  عطسه از لحاظ بيرون ريختن ذرات بزاق بدتر از سرفه است. عطسه در پشت گلو شروع مي‌شود و تعداد ذرات بزاقي که بيرون مي‌ريزد، بسيار بيشتر است. حدود 40 هزار ذره که برخي از آنها با سرعت‌هايي بيش از 370 کيلومتر در ساعت به بيرون مي‌پرند. اکثريت عمده اين ذرات اندازه‌اي کمتر از صد ميکرون (يک دهم ميلي‌متر) دارند. اين ذرات بسته به اندازه‌اي که دارند، سرنوشت‌هاي متفاوتي پيدا مي‌کنند. براي مثال اغلب ذرات بزرگتر و سنگين‌تر تحت تاثير جاذبه روي زمين مي‌افتند. ذرات کوچکتر و سبک‌تر کمتر تحت تاثير جاذبه قرار مي‌گيرند و پس از بيرون رانده شدن با سرفه و پراکنده شدن با جريان هواي اتاق ممکن است تقريبا براي هميشه در هوا شناور بمانند.

  متخصصان مي گويند؛ اگر شخصي بيمار باشد، ذراتي که با يک سرفه واحد از دهان او خارج مي‌شود، ممکن است حاوي بيش از 200 ميليون ويروس باشد. اين تعداد در طول عفونت در حالي که دستگاه ايمني فرد در حال پاک کردن عفونت است، ممکن است خيلي متغير باشد و ورود اين ويروس‌ها به محيط زندگي، شرايط را براي ابتلاي اطرافيان به بيماري مستعد مي‌سازد.

  منبع:سایت پزشکان بدون مرز به نقل از اگزمينر


  این مطلب تا کنون 60 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ شنبه 10 مهر 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160246
 • بازدید امروز :182248
 • بازدید داخلی :18756
 • کاربران حاضر :248
 • رباتهای جستجوگر:328
 • همه حاضرین :576

تگ های برتر